Baňkování

11 srpna, 2020

Baňkování je jedna z fyzioterapeutických metod, která je založena na principu podtlakové masáže, jenž reflexní cestou ovlivňuje pohybové ústrojí a funkce vnitřních orgánů.

Je to tradiční čínská metoda, stará asi 5,5 tisíce let. Na rozdíl od klasických masáží působících tlakově, vtahují kůži, podkoží a sval směrem dovnitř, což umožní výraznější prokrvení a tím okysličení a uvolnění stažených a přetížených svalů.

Po vtažení kůže a podkoží do baňky dojde k popraskání drobných cévek, jež po odejmutí způsobí na kůži červená až fialová kolečka. Malý výron krve do okolí zvýší cirkulaci krve a přívod kyslíku, což má za následek zlepšení látkové výměny mezi buňkami a odplavení škodlivin z dané oblasti. Při aplikaci této metody dochází k úlevě od bolesti ve svalech, ale může takové reflexní cestou skrze Headovy zóny ovlivnit činnost vnitřních orgánů.

Samotná aplikace spočívá v přikládání baněk různého materiálu (skleněných, plastových, silikonových), různých velikostí na ty části těla, které jsou bolestivé, či ve kterých se nachází patologie (např. triggerpointy). Podtlak je docílen vysátím či vymáčknutím vzduchu zevnitř baňky, v případě baněk skleněných je vzduch odstraněn pomocí ohně. Baňky jsou přikládány na kůži v různých sestavách. Nejčastěji se přikládají na oblast zad, mohou však být aplikovány i na bolestivé klouby, končetiny či břicho.

Baňky jsou na kůži ponechány přibližně 20 minut, po jejich sejmutí se mohou objevit červené či fialové hematomy, která na pokožce přetrvávají 2–7 dní, podle závažnosti obtíží.

Účinky:

  • Uvolňuje a okysličuje přetížené a ztuhlé svaly
  • detoxikuje organismus
  • zvyšuje činnost vnitřních orgánů
  • odstraňuje triggerpointy (spoušťové body)
  • prohřívá organismus a urychluje metabolismus
  • pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu, čímž přispívá k posílení imunity
  • příznivě působí na lymfatický systém

Kontraindikace:

  • onemocnění krve, hemofilie, trombóza, křečové žíly
  • onemocnění kůže, plísně, záněty, vředy, akné, ekzémy, odřeniny, pohmožděniny, rány
  • nádorová onemocnění

Podobné aktuality

Proč MLS® laserovou terapii?

Proč MLS® laserovou terapii?

Být opět aktivní. Díky přístrojům pro MLS® laserovou terapii, můžete rychle překonat akutní fázi bolesti s dlouhodobým účinkem, zkvalitnit svůj život a vrátit se brzy do běžných každodenních činností, jako je práce, sportovní a společenský život. Ve skutečnosti MLS®...

REBOX

REBOX

Elektroterapie přístrojem Rebox je originální léčebnou metodou, která je založená na neinvazivní transkutánní aplikaci specifických elektrických proudů.

Mobilizační techniky

Mobilizační techniky

Kloubní mobilizace je postupné, nenásilné obnovování hybnosti kloubu ve směru omezení jeho kloubní hry. Základním cílem je zajištění dostatečné kloubní mobility a stability pohybového segmentu. Jsou to šetrné, jemné opakující se pohyby na hranici možného rozsahu pohybu v kloubu.