Metoda míčkové facilitace byla vyvinuta paní Zdenou Jebavou, původně pro děti trpící astmatem. Pomocí měkkého molitanového míčku, který je sunut po kůži, dochází k uvolnění napětí ve stažených a přetížených svalech.
V případě dýchacích obtíží jsou míčkem uvolňovány dýchací svaly, svaly kolem dýchacích cest a svaly mezižeberní. Facilitace míčkem pomáhá uvolnit nahromaděný hled či usnadnit k odkašlávání. Skrze nervový systém ovlivňuje hladkou svalovinu bronchů a tím usnadňuje výdech u astmatických stavů. Míčkování obličeje dopomáhá k prevenci onemocnění horních cest dýchacích.
Nyní se metoda míčkové facilitace začala používat nejen u dýchacích obtíží, ale také u vertebrogenních pacientů ke zmírnění svalového tonu obecně, v rámci měkkých technik. Způsobuje relaxaci a protažení břišních, prsních, krčních svalů, i svalů zad, ramenního pletence a obličejových svalů.
Třetím případem, kdy se dá efektivně míčkové facilitace využít jsou paretické stavy nervů. Koulením míčku po průběhu konkrétních, parézou nervu oslabených svalů, můžeme díky zpětné inervaci povzbudit jejich činnost.
K facilitace se využívají molitanové míčky různého průměru podle oblasti, která bude ošetřována. Technika spočívá jednak v rolování míčku dlaní, prsty nebo zápěstím a dále v tzv. vytírání.
Indikace
Artróza, skoliózy, vadné držení těla, vývojové či získané vady chodidla
Pooperační péče o jizvu
Senzomotorická stimulace
Periferní parézy, kořenové léze
Astmatické stavy dětí i dospělých
Imunitní defekty
Opakované záněty průdušek, hrtanu
Senná rýma a nachlazení
Kontraindikací jsou zde kožní onemocnění, kdy je míček při kontaktu s pokožkou vnímán negativně.